Laulības reģistrēšana
Personas laulību var reģistrēt jebkurā Latvijas dzimtsarakstu nodaļā, neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas.
Laulības noslēgšanai nepieciešamie dokumenti:
Personas, kuras vēlas noslēgt laulību, personīgi vēršas dzimtsarakstu nodaļā un aizpilda noteikta parauga abu personu parakstītu kopīgu iesniegumu (iesnieguma veidlapa pielikumā).
Dzimtsarakstu nodaļā iesniegumu par laulības noslēgšanu var arī iesniegt elektroniski, sev izdevīgākā un ērtākā laikā. Lai to izdarītu, vairs nav nepieciešams doties uz dzimtsarakstu nodaļu, jo iesniegumu var nosūtīt elektroniski, ja abas personas to paraksta ar drošu elektronisko parakstu/e-parakstu/.
Iesniedzot iesniegumu dzimtsarakstu nodaļā , jāuzrāda derīgs personu apliecinošs dokuments.
Personas, kuras agrāk bijušas citā laulībā un ziņas par laulības šķiršanu nav iekļautas Iedzīvotāju reģistrā, uzrāda vienu no šādiem dokumentiem:
- bijušā laulātā miršanas apliecību;
- dzimtsarakstu nodaļas vai zvērināta notāra izsniegtu laulības šķiršanas apliecību;
- likumīgā spēkā stājušos tiesas spriedumu, ar kuru laulība šķirta vai atzīta par spēkā neesošu;
- izrakstu vai izziņu no laulības šķiršanas reģistra vai laulības reģistra ar ziņām par laulības šķiršanu.
Ja persona, kas vēlas noslēgt laulību, ir nepilngadīga, iesniegumam pievieno šīs personas vecāku, aizbildņu vai bāriņtiesas rakstveida atļauju.
Ja personas vēlas noslēgt laulību nevis tajā dzimtsarakstu iestādē, kurā tās iesniedza iesniegumu par laulības noslēgšanu, bet gan citā dzimtsarakstu iestādē vai pie garīdznieka, dzimtsarakstu iestāde, kurā iesniegts iesniegums par laulības noslēgšanu, izsniedz tām izziņu par laulības noslēgšanai nepieciešamo dokumentu pārbaudi.
Izziņa ir derīga sešus mēnešus no tās izsniegšanas dienas.
Laulību noslēdz ne agrāk kā viena mēneša un ne vēlāk kā sešu mēnešu laikā pēc iesnieguma un citu laulības noslēgšanai nepieciešamo dokumentu iesniegšanas dzimtsarakstu nodaļā.
Ja laulības tiek slēgtas ar ārzemju pilsoni, personai jābūt tiesīgai uzturēties Latvijā, un papildus jāiesniedz attiecīgās ārvalsts kompetentas institūcijas izsniegts dokuments par personas ģimenes stāvokli.
Par laulību reģistrācijas laiku personas vienojas ar nodaļas amatpersonu.
Laulību reģistrācija notiek valsts valodā. Ja kāds no laulājamiem nesaprot latviešu valodu, tad viņam pašam jārūpējas par laulības ceremonijas tulkošanu, un tas iepriekš jāsaskaņo ar dzimtsarakstu nodaļas amatpersonu.