Konkurss Eiropas Gada koks citās Eiropas valstīs notiek no 2002. gada, Latvijā to organizē Latvijas Mežu sertifikācijas padome un Latvijas Meža īpašnieku biedrība. Konkursa mērķis ir izcelt vecos kokus kā nozīmīgu dabas un kultūras mantojuma daļu, kas ir pelnījusi rūpes un aizsardzību. Atšķirībā no citiem līdzīgiem konkursiem, Eiropas Gada koka konkurss nefokusējas uz koka skaistumu vai vecumu, bet gan uz koka stāstu un tā saistību ar cilvēkiem. Konkursā tiek meklēti koki, kas ir kļuvuši par daļu no kopienas.

Kā pērn, noslēdzoties Latvijā pirmajam konkursam Eiropas Gada koks, norādīja Latvijas Mežu sertifikācijas padomes priekšsēdētājs Māris Liopa: “Latvijā ir ļoti daudz skaistu koku ar stāstiem. Katram latvietim koks ir svarīgs un pie katras mājas ir iestādīti un aug koki, tāpēc izlēmām, ka ir jāpiedalās, lai par latviešu dižkoku kultūru uzzina arī ārpus Latvijas.“ M. Liopas teikto papildina Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks: “Latvieši ļoti ciena ozolus, tie ir mūsu vēstures liecību glabātāji. Kopjot savu vēsturi, mēs kļūstam spēcīgāki.“

“Sējas dižozols ir kļuvis par vienu no Saulkrastu novada simboliem, kas iekļauts mūsu jaunveidotajā novada ģerbonī. Ar saules gaismu un ozola spēku – tādi esam mēs Saulkrastu novadā, un tik stipri mēs arī gribam palikt, atstājot šo nozīmīgo mantojumu mūsu pēctečiem,” saka Saulkrastu novada domes priekšsēdētājs Normunds Līcis.

Konkursam šogad tika pieteikti 8 koki ar stāstiem, par kuriem varēja nobalsot ikviens interesents.

Jau nākamā gada februārī Sējas dižozols ar savu stāstu piedalīsies konkursa “Eiropas gada koks“ starptautiskajā balsojumā. Tas, cik labi mūsu Sējas dižozola stāstam tur klāsies, atkarīgs no tā, cik aktīvi paši balsosim. Eiropas apbalvošanas ceremonija norisināsies martā/aprīlī Briselē.