2023.gada aprīlī Saulkrastu novada kultūras centrs saņēma šo karti dāvinājumā no Saulkrastu Velosipēdu muzeja īpašnieka Jāņa Seregina un uzreiz nodeva to konservācijai un restaurācijai, lai būtu iespējams to eksponēt jau šovasar. 27.oktobra pasākuma laikā karte būs pieejama apskatei. Savukārt lekciju cikla ievaddaļā būs vairāki īsi, ar karti saistīti priekšlasījumi:
Jānis Seregins pastāstīs par kartes neparasto ceļojumu uz viņa kolekciju un tās stāvokli pirms dāvinājuma Saulkrastu novada kultūras centram.
Restauratore Ramona Tālberga, restauratore ar vairāk nekā četrdesmit gadu stāžu, stāstīs par Neibādes – Pēterupes kartes konservācijas un restaurācijas darbiem.
Kultūras centra krājuma glabātāja Ilva Erkmane dalīsies ar kāda zemes gabala vēstures stāstu, ko, savstarpēji vienas otru papildinot, atklājušas rakstnieka Reiņa Kaudzītes dzīvesbiedres Karlīnes Krauklis–Damrozes atmiņas un senās kartes fragments.
Ne mazāk svarīgi par kartogrāfisko materiālu ir vietvārdi – apdzīvotu vietu, ūdenskrātuvju, māju u.c. nosaukumi. Pirmās ,,Atklāj Saulkrastus no jauna’’ janvāra tikšanās dalībniekiem noteikti palicis prātā vēsturnieka Ginta Skutāna stāsts par Pērnavas pasta ceļa vēsturi un viņa vadītais lieliskais pavasara pārgājiens ,,Pa senā zviedru pasta ceļa pēdām’’, kas pulcēja lielu dalībnieku pulku. Pārgājiena laikā sastapto vietējo iedzīvotāju stāstu spārnots, Gints vasarā vēlreiz devās individuālā ekspedīcijā un savāca ievērojamu skaitu Saulkrastu novada vietvārdu. Tikšanās laikā Gints Skutāns dalīsies savā vietvārdu krājumā un ekspedīcijas piedzīvojumos.
Vakara noslēgumā esam aicinājuši Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras (LĢIA) darbiniekus, kas stāstīs par Toponīmikas laboratorijas rīcībā esošo informāciju par Saulkrastu novada vietvārdiem, demonstrējot to klātesošajiem gan uz ekrāna, gan arī papīra kartes veidā. LĢIA ir otra lielākā vietvārdu glabātāja un Latvijas vietvārdu atspoguļotāja kartēs. Tā būs lieliska iespēja tikties vietvārdu zinātājiem un novadpētniekiem ar LĢIA profesionāļiem un pie tējas tases dalīties atmiņās un zināšanās par Saulkrastu novada vietvārdiem.
Gaidīsim visus interesentus no jauna atklāt Saulkrastu novada vēsturi!
Pasākuma plānotais laiks – divas stundas.
Pasākums bez ieejas maksas.