Noslēdzot Reiņa Kaudzītes dārza mājiņas sezonu, aicinām 3. septembrī apmeklētājus uz Skolas ielu 19, Saulkrastos. Namiņa dārzā būs iespēja noskatīties šī gada 28. maijā muzejā notikušā literāri muzikālā vakara – monoizrādes “Viņa. Karlīne” videoierakstu.

 

 

Stāsts balstīts patiesos notikumos. Karlīne Damroze, dzimusi Krauklis, kopā ar rakstnieku Reini Kaudzīti ieradās Pēterupē 1913. gada rudenī. Pēc R.Kaudzītes aiziešanas mūžībā Karlīne, kura bija diplomēta vecmāte, atsāka darbu Pēterupes (Saulkrastu) apkārtnē. Nebūt ne vienkāršā dzīve un attiecības ar Reini atspoguļotas dažās vēstulēs, pierakstītās atmiņās un intervijās. Kopš 20.gs. divdesmitajiem gadiem saglabājusies un muzejā apskatāma Karlīnes “Bērnu saņēmējas dienasgrāmata’’, kas stāsta par viņas vecmātes gaitām Pēterupes apkaimē.

Karlīnes lomā – Valmieras drāmas teātra aktrise Ieva Puķe. ,,Viņa. Karlīne.” stāstu un scenāriju radījusi Saulkrastu kultūras centra krājuma glabātāja Ilva Erkmane. Videoierakstā skan R.Kaudzītes aforismi aktiera Ivara Pugas ieskaņojumā un sievu balsis – salacgrīviešu Anitas Dzirnupes un Daces Kalniņas, kā arī Ilvas Erkmanes ierakstā. Skan gan tautas mūzika un Karlīnes Damrozes savāktās, Latviešu folkloras krātuvei iesūtītās tautas dziesmas, gan īpašs Kloda Debisī skaņdarba fragments, kā arī dziesmas ar Matīsa Kaudzītes un tautas vārdiem. Lai atspoguļotu vēsturisko patiesību, izrādē piedalījās arī īsta kaza, par kuras atgādāšanu un mazu epizodisku lomu parūpējās Lāsma Rozenberga no Skultes. Izrādi filmēja un montēja Andris Koemecs.

Aicinām iepazīt Karlīni Damrozi, sievieti, kuras rokas saņēmušas tik daudz Saulkrastu apkārtnes bērnu, iespējams – arī jūsu vecvecmāmiņu, vecvectētiņu vai kādu radinieku no jūsu dzimtas. Karlīne Damroze šeit nodzīvojusi gandrīz trīsdesmit gadus līdz sava mūža novakarei un apglabāta Saulkrastu (Pēterupes) kapsētā. Latviešu folkloras krātuve glabā vairākus desmitus Karlīnes pierakstītu tautas dziesmu.
Videoieraksts tiks demonstrēts trīs reizes: pl.16:00, pl.17:15 un 18:30. No pl.11.00 – 20.00 būs iespēja apskatīt R.Kaudzītes dārza mājiņas ekspozīciju.